Archives
Scenariusz lekcji: Znaki interpunkcyjne na końcu zdania
Słowa z uśmiechem. Poradnik nauczyciela. Scenariusze lekcji literackich, odpowiedzi do zadań, wskazówki metodyczne
Plik zawiera tekst drukowanego „Poradnika nauczyciela. Język polski. Słowa z uśmiechem kl. 4. Scenariusze lekcji literackich, odpowiedzi do zadań, wskazówki metodyczne”
Scenariusz lekcji 1.2. Świat jest zbudowany z substancji
Scenariusz przedstawia cel lekcji, osiągnięcia uczniów po zajęciach, metody i formy pracy, zestaw środków dydaktycznych. Zawiera m.in. opis przebiegu lekcji, uwagi dotyczące pracy z uczniami zdolnymi i słabszymi, przykładowe realizacje poleceń z podręcznika, rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń. Porusza zagadnienia: substancje stałe, ciekłe i gazowe, właściwości substancji.
Scenariusz lekcji 1.1. Szkolna pracownia chemiczna
Scenariusz przedstawia cel lekcji, osiągnięcia uczniów po zajęciach, metody i formy pracy, zestaw środków dydaktycznych. Zawiera m.in. opis przebiegu lekcji, uwagi dotyczące pracy z uczniami zdolnymi i słabszymi, przykładowe realizacje poleceń z podręcznika, rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń. Porusza zagadnienia: szkolna pracownia chemiczna; podstawowy sprzęt laboratoryjny; bezpieczeństwo w pracowni chemicznej.
Scenariusz lekcji 1.7. Zjawiska fizyczne i reakcje chemiczne
Scenariusz przedstawia cel lekcji, osiągnięcia uczniów po zajęciach, metody i formy pracy, zestaw środków dydaktycznych. Zawiera m.in. opis przebiegu lekcji, uwagi dotyczące pracy z uczniami zdolnymi i słabszymi, przykładowe realizacje poleceń z podręcznika, rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń. Porusza zagadnienia: rodzaje przemian substancji; reakcje chemiczne; substraty i produkty reakcji.
Scenariusz lekcji 1.6. Mieszaniny substancji
Scenariusz przedstawia cel lekcji, osiągnięcia uczniów po zajęciach, metody i formy pracy, zestaw środków dydaktycznych. Zawiera m.in. opis przebiegu lekcji, uwagi dotyczące pracy z uczniami zdolnymi i słabszymi, przykładowe realizacje poleceń z podręcznika, rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń. Porusza zagadnienia: otrzymywanie mieszanin; rozdzielanie mieszanin.
Scenariusz lekcji 1.5. Niemetale i ich właściwości
Scenariusz przedstawia cel lekcji, osiągnięcia uczniów po zajęciach, metody i formy pracy, zestaw środków dydaktycznych. Zawiera m.in. opis przebiegu lekcji, uwagi dotyczące pracy z uczniami zdolnymi i słabszymi, przykładowe realizacje poleceń z podręcznika, rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń. Porusza zagadnienia: badanie właściwości niemetali; zastosowanie niemetali.
Scenariusz lekcji 1.4. Działanie czynników środowiska na metale
Scenariusz przedstawia cel lekcji, osiągnięcia uczniów po zajęciach, metody i formy pracy, zestaw środków dydaktycznych. Zawiera m.in. opis przebiegu lekcji, uwagi dotyczące pracy z uczniami zdolnymi i słabszymi, przykładowe realizacje poleceń z podręcznika, rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń. Porusza zagadnienia: czynniki powodujące niszczenie metali; rdza; sposoby zapobiegania korozji.
Scenariusz lekcji 1.3. Metale i ich stopy
Scenariusz przedstawia cel lekcji, osiągnięcia uczniów po zajęciach, metody i formy pracy, zestaw środków dydaktycznych. Zawiera m.in. opis przebiegu lekcji, uwagi dotyczące pracy z uczniami zdolnymi i słabszymi, przykładowe realizacje poleceń z podręcznika, rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń. Porusza zagadnienia: znaczenie metali w rozwoju cywilizacji; własciwości metali; stopy metali; zastosowanie metali i ich stopów.
Scenariusz lekcji 2.5. Masa atomowa pierwiastka – izotopy
Scenariusz przedstawia cel lekcji, osiągnięcia uczniów po zajęciach, metody i formy pracy, zestaw środków dydaktycznych. Zawiera m.in. opis przebiegu lekcji, uwagi dotyczące pracy z uczniami zdolnymi i słabszymi, przykładowe realizacje poleceń z podręcznika, rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń. Porusza zagadnienia: rodzaje i przykłady izotopów; promieniotwórczość naturalna i sztuczna; zastosowanie izotopów promieniotwórczych.
Scenariusz lekcji 2.4. Układ okresowy pierwiastków chemicznych
Scenariusz przedstawia cel lekcji, osiągnięcia uczniów po zajęciach, metody i formy pracy, zestaw środków dydaktycznych. Zawiera m.in. opis przebiegu lekcji, uwagi dotyczące pracy z uczniami zdolnymi i słabszymi, przykładowe realizacje poleceń z podręcznika, rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń. Porusza zagadnienia: prace Mendelejewa; prawo okresowości; miejsce metali i niemetali w układzie okresowym.
Scenariusz lekcji 2.3. Budowa atomu
Scenariusz przedstawia cel lekcji, osiągnięcia uczniów po zajęciach, metody i formy pracy, zestaw środków dydaktycznych. Zawiera m.in. opis przebiegu lekcji, uwagi dotyczące pracy z uczniami zdolnymi i słabszymi, przykładowe realizacje poleceń z podręcznika, rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń. Porusza zagadnienia: rozmiary i masy atomów; jądro atomowe i elektrony; liczba atomowa i liczba masowa.
Scenariusz lekcji 2.2. Budowa materii
Scenariusz przedstawia cel lekcji, osiągnięcia uczniów po zajęciach, metody i formy pracy, zestaw środków dydaktycznych. Zawiera m.in. opis przebiegu lekcji, uwagi dotyczące pracy z uczniami zdolnymi i słabszymi, przykładowe realizacje poleceń z podręcznika, rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń. Porusza zagadnienia: dowody na ziarnistość materii – dyfuzja; atom jako drobina budująca materię.
Scenariusz lekcji 2.1. Pierwiastki, ich nazwy i symbole
Scenariusz przedstawia cel lekcji, osiągnięcia uczniów po zajęciach, metody i formy pracy, zestaw środków dydaktycznych. Zawiera m.in. opis przebiegu lekcji, uwagi dotyczące pracy z uczniami zdolnymi i słabszymi, przykładowe realizacje poleceń z podręcznika, rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń. Porusza zagadnienia: od alchemii do chemii; symbole pierwiastków chemicznych; nazewnictwo pierwiastków.
Scenariusz lekcji 2.6. Położenie pierwiastka w układzie okresowym
Scenariusz przedstawia cel lekcji, osiągnięcia uczniów po zajęciach, metody i formy pracy, zestaw środków dydaktycznych. Zawiera m.in. opis przebiegu lekcji, uwagi dotyczące pracy z uczniami zdolnymi i słabszymi, przykładowe realizacje poleceń z podręcznika, rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń. Porusza zagadnienia: numer grupy a liczba elektronów walencyjnych; numer okresu a liczba powłok elektronowych; określanie budowy atomu pierwiastka na podstawie jego położenia w układzie okresowym.
Scenariusz lekcji 76 z kartą pracy. Beata Ostrowicka „Zła dziewczyna”
Plik zawiera scenariusz lekcji 76. Problemy pewnej rodziny. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 75 z kartą pracy. Aleksander Fredro „Zemsta” 5
Plik zawiera scenariusz lekcji 75. „Zemsta” w klasowym teatrze. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 74 z kartą pracy. Aleksander Fredro „Zemsta” 4
Plik zawiera scenariusz lekcji 74. „Zemsta” jako komedia, czyli co nas śmieszy w utworze Aleksandra Fredry. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 73 z kartą pracy. Aleksander Fredro „Zemsta” 3
Plik zawiera scenariusz lekcji 73. W sieci komediowych intryg. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 72 z kartą pracy. Aleksander Fredro „Zemsta” 2
Plik zawiera scenariusz lekcji 72. W gościnie u Cześnika i Rejenta. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 71 z kartą pracy. Aleksander Fredro „Zemsta” 1
Plik zawiera scenariusz lekcji 71. Kto, na kim, za co i jak się mścił, czyli rozmawiamy o akcji dramatu „Zemsta”. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 81 z kartą pracy. Henryk Sienkiewicz „Latarnik” 1
Plik zawiera scenariusz lekcji 81. Losy Skawińskiego. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 80 z kartą pracy. Cyprian Kamil Norwid „Moja piosnka II”
Plik zawiera scenariusz lekcji 80. Pejzaż słowem malowany. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 79 z kartą pracy. Cyprian Kamil Norwid „Ogólniki”
Plik zawiera scenariusz lekcji 79. W poszukiwaniu odpowiednich słów. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 78 z kartą pracy. Wyraz podstawowy i pochodny
Plik zawiera scenariusz lekcji 78. Ubieramy myśli w słowa, czyli czym są wyrazy pochodne i wyrazy podstawowe. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 77 z kartą pracy. Banksy, obrazy na murze między Izraelem a Palestyną
Plik zawiera scenariusz lekcji 77. Sztuka, która burzy mury. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 86 z kartą pracy. Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” 1
Plik zawiera scenariusz lekcji 86. O wydarzeniach przedstawionych w powieści. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 85 z kartą pracy. Marcin Wandałowski „Nasz język – łączy czy dzieli”
Plik zawiera scenariusz lekcji 85. O mocy, która tkwi w słowach. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 84 z kartą pracy. Budowa słowotwórcza wyrazu
Plik zawiera scenariusz lekcji 84. Temat słowotwórczy i formant – z tego składa się wyraz pochodny. Budowa słowotwórcza wyrazu. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.