Scenariusz lekcji podsumowującej dział 6 zawiera m.in. wykaz środków dydaktycznych możliwych do wykorzystania podczas zajęć, odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń oraz odpowiedzi do zadań „Sprawdź, co umiesz”, zamieszczonych w podręczniku na końcu działu 6.
Archives
Wybieraj pomoce dydaktyczne, dzięki którym poprowadzisz jeszcze ciekawsze zajęcia. Wśród materiałów znajdziesz m.in. scenariusze lekcji i karty pracy.
Scenariusz lekcji 54. Choroby jako efekt zaburzenia homeostazy
Scenariusz zawiera wymagania podstawy programowej, cele lekcji, metody pracy, pracę domową, środki dydaktyczne i odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń. W przebiegu lekcji są omawiane m.in. aspekty zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego, przykłady chorób o różnym podłożu, rodzaje czynników zakaźnych i przebieg wywoływanych przez nie chorób, najważniejsze badania diagnostyczne w profilaktyce chorób, przykłady zabiegów niszczących drobnoustroje i wirusy w środowisku zewnętrznym.
Scenariusz lekcji 51. Choroby przenoszone drogą płciową oraz zasady ich profilaktyki
Scenariusz zawiera wymagania podstawy programowej, cele lekcji, metody pracy, środki dydaktyczne i odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń. W przebiegu lekcji są omawiane m.in. choroby przenoszone drogą płciową – ich objawy i podstawowe zasady profilaktyki, zakażenie kiłą, rzeżączką, HIV i HPV, indywidualne i społeczne skutki zakażenia HIV i HPV.
Scenariusz lekcji 49. Rozwój zarodkowy i płodowy
Scenariusz zawiera wymagania podstawy programowej, cele lekcji, metody pracy, środki dydaktyczne i odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń. W przebiegu lekcji są omawiane m.in. zachowania ciężarnej kobiety mające pozytywny wpływ na rozwój zarodka i płodu, etapy rozwoju przedurodzeniowego człowieka (zygota, zarodek, płód), czynniki negatywnie wpływające na rozwój zarodka i płodu, funkcje łożyska.
Scenariusz lekcji 57. Substancje psychoaktywne w życiu człowieka
Scenariusz zawiera wymagania podstawy programowej, cele lekcji, metody pracy, środki dydaktyczne i odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń. W przebiegu lekcji są omawiane m.in. skutki zdrowotne alkoholizmu, nikotynizmu, narkomanii i lekomanii, argumenty przeciw spożywaniu alkoholu, eksperymentowaniu z narkotykami, dopalaczami i substancjami psychoaktywnymi, skutki nadużywania kofeiny i niektórych leków (oddziałujących na psychikę), przyjmowanie leków ogólnodostępnych i suplementów diety, negatywny wpływ e-papierosów.
Scenariusz lekcji 56. Choroby nowotworowe
Scenariusz zawiera wymagania podstawy programowej, cele lekcji, metody pracy, środki dydaktyczne i odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń. W przebiegu lekcji są omawiane m.in. przykłady chorób nowotworowych, najważniejsze zasady ich profilaktyki, czynniki sprzyjające rozwojowi nowotworów, przebieg i sposoby leczenia choroby nowotworowej, różnica między rakiem a nowotworem.
Scenariusz lekcji 58. Podsumowanie działu 7
Scenariusz lekcji podsumowującej dział 7 zawiera m.in. wykaz środków dydaktycznych możliwych do wykorzystania podczas zajęć, odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń oraz odpowiedzi do zadań „Sprawdź, co umiesz”, zamieszczonych w podręczniku na końcu działu 7.
Scenariusz lekcji 55. Drogi szerzenia się i profilaktyka chorób zakaźnych
Scenariusz zawiera wymagania podstawy programowej, cele lekcji, metody pracy, środki dydaktyczne (w tym kartę pracy, zał. nr 1) i odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń. W przebiegu lekcji są omawiane m.in. główne zasady profilaktyki chorób zakaźnych i drogi ich szerzenia się, dobre i złe strony stosowania antybiotyków, przykłady chorób odzwierzęcych.
Karty pracy do działu 1. Wykonujemy pomiary (26)
Karty pracy zawierają ćwiczenia i zadania, które mogą być wykorzystane w trakcie lekcji lub zadane uczniom jako praca domowa.
Karty pracy do działu 3. Cząsteczkowa budowa ciał (2)
Karty pracy zawierają ćwiczenia i zadania, które mogą być wykorzystane w trakcie lekcji lub zadane uczniom jako praca domowa.
Karty pracy do działu 4. Jak opisujemy ruch? (29)
Karty pracy zawierają ćwiczenia i zadania, które mogą być wykorzystane w trakcie lekcji lub zadane uczniom jako praca domowa.
Karty pracy do działu 2. Niektóre właściwości fizyczne ciał (6)
Karty pracy zawierają ćwiczenia i zadania, które mogą być wykorzystane w trakcie lekcji lub zadane uczniom jako praca domowa.
Karty pracy i odpowiedzi do kart pracy do działu 5. Siły w przyrodzie (36)
Karty pracy zawierają ćwiczenia i zadania, które mogą być wykorzystane w trakcie lekcji lub zadane uczniom jako praca domowa. Do kart pracy dla ucznia dołączono także odpowiedzi dla nauczyciela.
Karty pracy i odpowiedzi do kart pracy do działu 6. Praca, moc, energia mechaniczna (20)
Karty pracy zawierają ćwiczenia i zadania, które mogą być wykorzystane w trakcie lekcji lub zadane uczniom jako praca domowa. Do kart pracy dla ucznia dołączono także odpowiedzi dla nauczyciela.
Scenariusz lekcji 1 z kartą pracy. Poznajemy nasz nowy podręcznik
Plik zawiera scenariusz lekcji 1. Poznajemy nasz nowy podręcznik. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 6 z kartą pracy. Czasownik – formy osobowe 1
Plik zawiera scenariusz lekcji 6. Czas na czasownik! Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 5 z kartą pracy. Jan Kochanowski „O żywocie ludzkim”
Plik zawiera scenariusz lekcji 5. W teatrze świata. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 4 z kartą pracy. Jan Kochanowski „Na lipę”
Plik zawiera scenariusz lekcji 4. W cieniu czarnoleskiej lipy. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 3 z kartą pracy. Jan Kochanowski „Na dom w Czarnolesie”
Plik zawiera scenariusz lekcji 3. W rodzinnych progach. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 2 z kartą pracy. Jan Kochanowski „Na swoje księgi”
Plik zawiera scenariusz lekcji 2. Co o swojej twórczości mówi Jan Kochanowski? Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Karta pracy. Lekcja 37. Podsumowanie działu
Karta pracy do scenariusza lekcji 37 zawiera zadania, które mogą być wykorzystane w trakcie lekcji podsumowującej dział o polskiej gospodarce.
Scenariusz lekcji 7 z kartą pracy. Czasownik – formy osobowe 2
Plik zawiera scenariusz lekcji 7. Osoby, liczby, czasy, rodzaje, tryby, aspekty i strony – czasownik rozbrojony. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 11 z kartą pracy. Imiesłów przymiotnikowy
Plik zawiera scenariusz lekcji 11. Imiesłów przymiotnikowy i jego rodzaje. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 10 z kartą pracy. Czasownik – formy nieosobowe
Plik zawiera scenariusz lekcji 10. Nieosobowe formy czasownika. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 9 z kartą pracy. Andrzej Mleczko, Marek Raczkowski, rysunki satyryczne
Plik zawiera scenariusz lekcji 9. Żarty kreską opowiedziane… Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 8 z kartą pracy. Jan Sztaudynger „Fraszki”, Stanisław Jerzy Lec „Myśli nieuczesane”
Plik zawiera scenariusz lekcji 8. Wyjaśnić, co to jest fraszka – to dla nas fraszka… Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 13 z kartami pracy. Podsumowanie wiadomości o nieosobowych formach czasownika
Plik zawiera scenariusz lekcji 13. Wszystko o nieosobowych formach czasownika. Uzupełnieniem scenariusza są karty pracy.
Scenariusz lekcji 12 z kartą pracy. Imiesłów przysłówkowy
Plik zawiera scenariusz lekcji 12. Poznajemy imiesłów przysłówkowy. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 14 z kartą pracy. Jan Kochanowski „Czego chcesz od nas, Panie”
Plik zawiera scenariusz lekcji 14. Jaki świat jest wspaniały, Kochanowski w pieśni oddał obraz cały. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.
Scenariusz lekcji 16 z kartą pracy. Powtórzenie wiadomości o czasowniku
Plik zawiera scenariusz lekcji 16. Bez czasownika bezradność zdanie przenika – powtórzenie wiadomości o czasowniku. Uzupełnieniem scenariusza jest karta pracy.