Plansza edukacyjna. Skala

W pliku znajduje się plansza edukacyjna zawierająca definicję skali oraz przykłady dotyczące obliczania rzeczywistej długości odcinka i długości odcinka w skali.

Plansza edukacyjna. Drgania i fale mechaniczne

W pliku znajduje się plansza edukacyjna przedstawiająca drgania i fale mechaniczne. Plansza zawiera opisy ruchu wahadła matematycznego i ciężarka zawieszonego na sprężynie. Przedstawia mechanizm przekazywania drgań z jednego punktu ośrodka do drugiego na przykładzie napiętego sznura. Wyjaśnia pojęcia: amplituda, okres i częstotliwość, prędkość i długość fali oraz związki między tymi wielkościami. Są podane przykłady drgań i dźwięków w sytuacjach praktycznych.

Plansza edukacyjna. Elektryczność

W pliku znajduje się plansza edukacyjna przedstawiająca podstawowe oddziaływania elektrostatyczne. Plansza zawiera ilustracje i wzory obrazujące prawo Coulomba, Joule’a-Lenza, Ohma. Wyjaśnione jest pojęcie mocy prądu. Pokazane są przykłady odziaływania sił w sytuacjach praktycznych i przykłady wytwarzania energii elektrycznej. Podane są jednostki energii elektrycznej.

Plansza edukacyjna. Energia mechaniczna

W pliku znajduje się plansza edukacyjna dotycząca tematu energii mechanicznej. Plansza zawiera ilustracje i wzory objaśniające pojęcia: praca mechaniczna, moc, energia kinetyczna, energia potencjalna sprężystości i energia potencjalna ciężkości. Jest wyjaśniona zasada zachowania energii mechanicznej i przeprowadzona analiza przemiany energii kinetycznej i potencjalnej na przykładach poruszającego się samochodu oraz skoku o tyczce.

Plansza edukacyjna. Energia wewnętrzna

W pliku znajduje się plansza edukacyjna dotycząca zagadnienia energii wewnętrznej. Energia wewnętrzna jest rozumiana jako suma wszystkich rodzajów energii wszystkich cząsteczek, z których zbudowane jest ciało. Opisane są też zmiany stanów skupienia ciał podczas dostarczania energii (sublimacja, topnienie, parowanie) oraz oddawania energii (skraplanie, krzepnięcie, resublimacja). Wyjaśniona jest pierwsza zasada termodynamiki na podstawie przykładów.

Plansza edukacyjna. Magnetyzm

W pliku znajduje się plansza edukacyjna przedstawiająca źródła pola magnetycznego, fotografie pola magnetycznego wytwarzanego przez magnes trwały i przewód z prądem. Na schemacie objaśniono, jak działa siła elektrodynamiczna na przewodnik z prądem umieszczony w wewnętrznym polu magnetycznym. Wyjaśniona jest budowa i zasada działania silnika elektrycznego. Plansza zawiera również przykłady wykorzystania pola magnetycznego w technice.

Plansza edukacyjna. Materia

W pliku znajduje się plansza edukacyjna poświęcona materii. Materia jest zbudowana z atomów i występuje w czterech stanach skupienia: stałym (w postaci krystalicznej i bezpostaciowej), ciekłym, gazowym oraz plazmy. Różnice i podobieństwa w budowie ciał w różnych stanach skupienia są pokazane na schematycznych rysunkach. Plansza zawiera informacje o nowych materiałach – takich jak: monokryształy, ciekłe kryształy, nanorurki i grafen – oraz ich wykorzystywaniu w nowoczesnych technologiach.

Plansza edukacyjna. Optyka i fale elektromagnetyczne

W pliku znajduje się plansza edukacyjna poświęcona optyce i falom elektromagnetycznym. Opisane są zjawiska odbicia, załamania i rozszczepienia światła. Bieg promieni przechodzących przez soczewkę skupiającą jest zilustrowany schematem i fotografią doświadczenia. Wyjaśnione jest użycie soczewek do korekcji wzroku u krótkowidza i dalekowidza. Podane są też przykłady zastosowań fal elektromagnetycznych.

Plansza edukacyjna. Pomiary

W pliku znajduje się plansza edukacyjna poświęcona pomiarom. Plansza zawiera wyjaśnienie pojęć niepewności pomiarowej i pomiarów pośrednich. Wyjaśnia, z jaką dokładnością powinien być podawany wynik obliczeń. W planszy są zamieszczone przykłady znanych eksperymentów fizycznych: doświadczenie potwierdzające istnienie ciśnienia atmosferycznego, wyznaczenie ładunku elementarnego, obserwacja kontrolowanej reakcji termojądrowej.

Plansza edukacyjna. Ruch

W pliku znajduje się plansza edukacyjna poświęcona względności ruchu i spoczynku. Opisany jest ruch jednostajny i jednostajnie przyspieszony – za pomocą wzorów i wykresów zależności drogi od czasu. Podane są przykłady rekordów prędkości: sprintera, geparda, samochodu i samolotu.

Plansza edukacyjna. Ruch i siły

W pliku znajduje się plansza edukacyjna omawiająca zagadnienia ruchu i siły. Opisane są pierwsza, druga i trzecia zasada dynamiki. Przedstawione są przykłady sił w sytuacjach praktycznych opisujące zachowanie się ciał na podstawie I, II, III zasady dynamiki (spadochroniarz, góra lodowa, przyspieszające auto, hamujące sanki, Księżyc na orbicie ziemskiej).